Za nami II Panel

Za nami II Panel, XI Edycji Młodzieżowej Szkoły Animatora, w którym wzięło udział 50 osób z całej diecezji! Był to panel społeczno-integracyjny,  na którym uczestnicy:

-uczyli się przemawiać i przekazywać swoje zdanie

-poznali jak przygotowywać spotkanie pod każdym kątem

-zrozumieli, czym jest integracja i jakie są jej cele we wspólnocie

-wspólnie stworzyli zespół i zorganizowali projekt

-nauczyli się, jakie jest miejsce wspólnoty i każdego z nas w społeczeństwie oraz jak ono na nas wpływa

Zapraszamy do przeczytania, jakie wrażenia ma jedna z uczestniczek — Maja Tomczak, z parafii p.w. Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu:

„Drugi panel już za mną, tak samo jak się zakończył I tak i rozpoczął się II, czyli życzliwością i radością cudownych ludzi, których tam poznałam.

Mogłam także poznać pozostałą część sztabu: ks. Marcina Barana, naszego duchownego opiekuna, który swoją pozytywną i motywującą postawą zachęcił nas do działania oraz Adama i Marlenę, którzy dołączyli do nas, aby przekazać nam swoje doświadczenie i wiedzę. Przyjechałam trochę zestresowana, bo czekał nas pierwszy egzamin, jednak starałam się wszystko zawierzyć Duchowi Świętemu i z uśmiechem rozpocząć ten panel.

Po kolacji przyszedł czas na tak długo oczekiwany przez nas egzamin, który miał sprawdzić naszą wiedzę z poprzedniego Panelu. Ostatnio w szkole nawet się tak nie stresowałam jak przed nim. Miałam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze.

Jak już opadły z nas wszystkich emocje, zaczęliśmy pierwszą konferencję, na której dowiedzieliśmy się jaką rolę mają świeccy w Kościele i co mówi o nich Biblia. Dzięki Tomkowi, który zobrazował nam ten temat na podstawie popularnej trylogii „Władca Pierścieni”, stworzonej przez J.R.R. Tolkiena, kandydata na błogosławionego — mogliśmy łatwiej przyswoić ten temat.  Dzień zakończyliśmy Nabożeństwem, podczas którego ks. Marcin przybliżył nam historię bł. Karoliny Kózki, która była patronką tego panelu. Opowiedział nam o pięknych  wartościach, którymi się kierowała, o bliskości i zaufaniu  Bogu, które swoim życiem reprezentuje.

Następnego dnia, mieliśmy bardzo pracowity dzień. Zaczęliśmy go modlitwa i Mszą Święta. Na naszej pierwszej konferencji poznaliśmy Agnieszkę, Olgę i Agnieszkę, które nauczyły nas jak poprawnie przemawiać w grupie oraz w większym gronie osób. Po obiedzie i przerwie, która pozwoliła  złapać oddech, a także  nabyć „Vademecum Animatora” oraz „Przejrzyj Się” u Artura — które pozwalają lepiej prowadzić grupę w parafii. Po niej Adam przygotował dla nas wyzwanie, które miało na celu w naszych zespołach zbudować mosty.  Udało nam się przy tym  idealnie odwzorować założone nam rolę, a także poznać własną rolę w grupie. To doświadczenie pokazało jakim wyzwaniem jest budowanie zespołu, ale także nauczyło nas jak to zrobić.

Na następnej konferencji Dominika wytłumaczyła nam, czym jest wspólnota i jak ja budować, mogliśmy tutaj wykazać się swoimi doświadczeniami z własnych grup młodzieżowych, co pomogło nam w lepszym zrozumieniu tematu. Dzięki Gabie zobaczyliśmy, jak wygląda poprawnie napisany konspekt i skąd brać na niego inspiracje, co jest naszym wyzwaniem na kolejny panel. Od dobrego planu spotkania, konspektu — zaczyna się w końcu dobre spotkanie. Wieczorem nasz gość Mateusz z Młodych na Progu, pokazał nam, że zabawy nie są tylko dla dzieci i, że to dzięki nim możemy poznawać się wzajemnie.  W trakcie tematu, oprócz poznania tego, po co nam zabawy, mogliśmy też się zintegrować, poznając nowe zabawy i lodołamacze w praktyce. Nie możemy również zapomnieć o naszej Gosi, która uświetniała i dynamizowała czas podczas panelu swoimi super animacjami. Nasz pracowity dzień zakończyliśmy osobistym rozważaniem Pisma Świętego, gdzie mogliśmy zastanowić się nad znaczeniem przypowieści o Synu Marnotrawnym.

Ostatniego już dnia po Jutrzni i przepysznym śniadaniu, Marlena nauczyła nas jak wykonać idealna prezentacje, która pomoże nam w lepszym zobrazowaniu prowadzonego spotkania. Nasz panel zakończyliśmy Msza Święta, która nas umocniła na powrotną drogę, a także w dalszym głoszeniu Królestwa Bożego.

Cieszę się, że mimo napotkanego stresu i wielu wyzwań, mogłam spędzić ten czas z tak wspaniałymi osobami. Chcę, aby ta wiedza owocowała w nas, byśmy mogli w przyszłości być jak najlepszymi animatorami i liderami. Dziękuję Wam wszystkim, że jesteście i, że mogłam Was poznać. Już nie mogę się doczekać następnego panelu!”

Już wkrótce III Panel, XI Edycji Młodzieżowej Szkoły Animatora, gdzie skupimy się na naszym priorytecie, Bogu — ponieważ to panel rekolekcyjny. Staniemy, z pomocą Młodych na Progu nad do najważniejszych rozważań, które są potrzebne w posłudze Animatora. Rekolekcje są niezwykle ważne, w końcu: Animator ma najpierw formować siebie, żeby móc formować innych. A najważniejsza formacja wiąże się z hasłem MSA, czyli “Inspiruje nas Bóg”

Więcej, bieżących informacji znajdziecie na: https://www.facebook.com/MSA.tarnow

A poniżej kilka zdjęć z opisywanego weekendu: