logo

  1. Podobieństwa
    Wszyscy uczestnicy otrzymują kartkę z przygotowanymi wcześniej pytaniami oraz długopis. Zadaniem każdego z nich jest w określonym wcześniej przez prowadzącego czasie znaleźć i zapisać imiona 3-5 osób (w zależności od wielkości grupy), które tak jak on np.:
    mają ten sam kolor oczu lub włosów
    mają ten sam rozmiar buta
    urodziły się w tym samym roku/miesiącu
    tego dnia są ubrane w coś o tym samym kolorze
    lubią ten sam gatunek filmu lub muzyki itd.
  2. Wymiana osobowości
    Uczestnicy dobierają się w pary, a ich zadaniem jest przedstawienie się sobie nawzajem i dodanie do imienia jednej rzeczy, którą lubią, np.: „Cześć, jestem Ania i lubię śpiewać.” Wraz z wymianą uścisku, uczestnicy wymieniają się również osobowościami.Basia, która była w parze z Anią, wymieniając uścisk z kolejną osobą przedstawi się jako Ania, która lubi śpiewać. 
  3. Wolałbyś to czy to?
    Uczestnicy zbierają się na środku sali tak, żeby móc swobodnie przemieszczać się na jej prawą i lewą stronę (najwygodniej jest w linii prostej, jedna osoba za drugą). Prowadzący zadaje pytanie w stylu: Wolałbyś przez tydzień nie używać komputera czy przez miesiąc nie jeść fast foodów? lub prostsze typu: Pepsi czy Coca Cola? Jednocześnie mówiąc jedną opcję wskazuje na swoją prawą stronę, mówiąc drugą opcję wskazuje na lewą stronę. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze wyrażenie swojej opinii poprzez przejście na odpowiednią stronę. Osoba, która jako ostatnia zostanie na środku staje się prowadzącym i zadaje kolejne pytanie.

    Przykładowe pytania:
    pizza z ananasem czy bez?
    mizeria na słodko czy na słono?
    Mickiewicz czy Słowacki?
    sernik z rodzynkami czy bez?
    do miski wlewasz najpierw mleko czy wrzucasz płatki?
  4. Cicha organizacja
    Rekwizyty: karteczki z numerami dla wszystkich uczestników
    Prowadzący rozdaje każdemu uczestnikowi karteczkę z numerem (dbając przy tym o losowość rozdzielanych numerów), a następnie prosi uczestników, by ustawili się w kolejności. Trudność polega na tym, że podczas tej zabawy uczestnicy nie mogą ze sobą rozmawiać, ani pokazywać sobie numerów na palcach.
  5. Ewolucja
    Uczestnicy kucają — tzw. poziom „dziecko”, następnie dobierają się w pary i grają w kamień, papier, nożyce. Osoba, która wygrywa, awansuje na poziom: „młodzieniec” i żwawo podskakując, szuka osoby na tym samym poziomie do gry. Jeśli przegra to spada ponownie na poziom „dziecko”, a jeśli wygra, to awansuje na poziom wyżej: „biznesmen”, na którym chodzi poważna, wyprostowana. Ostatnim poziomem jest „starzec”, który chodzi przygarbiony. Gra się kończy, gdy większość osób jest już „starcami”.
  6. Strażnik poduszki
    Jedna osoba – strażnik – siada w środku i zamyka oczy, a w dłoniach trzyma poduszkę. Pozostali uczestnicy siadają w okręgu (w pewnej odległości od strażnika) wokół niego i zachowują absolutną ciszę. Prowadzący zabawę ręką wskazuje osobę, której zadaniem będzie dotknięcie poduszki. Wybrana osoba skrada się do strażnika, którego zadaniem jest wskazanie strony, z której nadchodzi ta osoba, polegając na swoim zmyśle słuchu. Ma na to trzy próby. Jeżeli uda mu się odgadnąć, zanim osoba dotknie poduszki, pozostaje jej strażnikiem, a prowadzący wskazuje kolejną osobę. Natomiast jeśli osoba wskazana zdąży dotknąć poduszkę, zanim strażnik odgadnie, skąd nadchodzi, to ona zostaje nowym strażnikiem.

UWAGA: Pozostali uczestnicy muszą zachować ciszę i nie mylić strażnika, aby zabawa się udała.

Pogadajmy!

Oprócz zabaw, warto stworzyć przestrzeń do zwykłej rozmowy. Biorąc pod uwagę, że dla niektórych osób będzie to pierwsze spotkanie lub mogą być po prostu nieśmiałe, oprócz typowych powakacyjnych tematów, dobrze jest przygotować kilka pytań, które będą na tyle neutralne, że mogą odpowiedzieć na nie wszyscy. Pytania można zadawać wyrywkowo, chętnym, jedno dla wszystkich, można też prosić uczestników, by wybrali jakiś konkretny numer. Proponowane pytania:

  1. Jakiej piosenki słuchałeś jako ostatniej przed przyjściem na spotkanie?
  2. Jakie trzy emotikonki wykorzystałeś jako ostatnie?
  3. W jakim teleturnieju byłbyś dobry?
  4. Wolałbyś mieszkać tam, gdzie podróżujesz, czy po prostu robić więcej wakacyjnych wyjazdów?
  5. Jaka piosenka lub dżingiel reklamowy utkwiła Ci ostatnio w głowie?
  6. Kiedy obudziłeś się dziś rano, jaka była pierwsza rzecz, która przyszła Ci do głowy?
  7. Jakie warzywo najbardziej komponuje się z serem?
  8. Kto był Twoją ulubioną postacią z filmu z dzieciństwa?
  9. Gdybyś miał możliwość przenieść się w czasie do jakiegokolwiek momentu zapragniesz, kiedy by to było i dlaczego?
  10. Jeżeli mógłbyś iść na kolację z dowolną osobą żyjącą na świecie, kto by to był?
  11. Jakie jest Twoje ulubione wspomnienie?
  12. Kiedy się uśmiechasz?
  13. Jakie jest Twoje wewnętrzne zwierzę?
  14. Co byś zrobił z wygraną w loterii?
  15. Chciałbyś być sławny? Dlaczego tak lub nie?